Saçınızın İncelmesine Neden Olan Alışkanlıklar

Günlük rutinde farketmeden yapılan bakım hataları saçınızda istemediğiniz bir görünümle karşılaşmanıza neden olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla karşılaşılan saç dökülmesi durumu aslında çoğu zaman farketmeden de olsa yapılan alışkanlıkların sonucu olabiliyor. Elbette genetik faktörler ve bazı kalıtsal özellikler de saç sağlığında önemli bir rol oynasa da, günlük alışkanlıkların etkisi de dökülme hızını arttıran etkenler arasına girebiliyor. 

 Öncelikle saç dökülmesi durumunun oldukça normal ve sıklıkla herkesin yaşadığı bir durum olduğunu bilmelisiniz. Normal oranda ortalama bir insan günde yaklaşık 50-100 saç teli dökebilir. Bundan daha fazla saç telinin kaybedilmesi saç yoğunluğunun azalıp incelmesine ve hacmini kaybetmesine neden olur.  

 Saçınızı çok fazla ısıya maruz bırakmayın. 

Saç şekillendirme elbette sizi iyi hissettirse de sık sık yoğun ısıl işlem uygulaması saçınıza zarar verebilir. Sürekli yapılan şekillendirme işlemleri saç tellerinin incelerek kırılmasına veya güçsüzleşerek kopmasına neden olabilir. Şekillendiricilerin etkisini en aza indirmek için ısı koruyucu ürünleri daha sıklıkla tercih etmenizi öneririz, özellikle de saçınız nemliyken şekillendirici aletleri kullanmamalısınız.  

 Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. 

Günlük beslenme düzeni de saç sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Sürekli kilo alıp verme düzeni ve dengesiz beslenme durumuda saç dökülmesine yol açar. Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı elbette saçınızın daha sağlıklı ve güçlü görünmesine etki edecektir.

 Saçlarınızı çok sıkı bağlamayın. 

Sıkı at kuyruğu ve topuzlar, sportif örgüler saç köklerine büyük ve devamlı bir gerilim uygular. Saça zarar verip, folikülden erken çıkmaya zorlar. Bu durum saçınızın incelmesine yol açacağı için saçınızı çok sıkı toplamamaya özen göstermelisiniz. 

   Saç yıkama rutininizi bilinçli uygulayın.

Saç yıkama rutininiz için bilmeniz gerekenler, saç derinize şampuan, saç uçlarına saç kremi uygulamaktır. Saç kremini diplerine uygulamanın saç dökülmesine etki edeceği unutulmamalıdır. Özellikle de saçınızı soğuk suyla durulamak saçınızın çabuk yağlanmasını da önüne geçecektir. Yıkadıktan sonra pamuklu bir havluyla nazikçe kurulamanız hem de saçınızın yıpranmasını engelleyecektir.

  Stresli bir yaşam saçlarınızın sağlığını olumsuz etkiler. 

Genellikle stres kaynaklı saç dökülmesi duygusal veya fiziksel strese bağlıdır ve bu yaşanan saç dökülmesi geçicidir. Vücut stresli olduğunda, kortizol hormonunu serbest bırakır, bu da saç folikülünü etkileyebilir ve saç dökülmesi yaşanabilir. 

Saçınızı doğru taramalısınız. 

Saçın doğru taranması saç sağlığı için oldukça önemli bir konudur. Tarama sırasında saçta oluşabilecek kırılmaları ve yıpranmaları en aza indirmek için saçınızı ayırarak taramanızı öneririz. Bu yöntem saçların havalanmasını ve daha rahat açılmasını sağlar. Saçları en verimli taramanın yollarından biri, taramanın duş aldıktan sonra yapılmasıdır. Saçları günde bir kez taramak güçlendirmek için yeterli olacaktır.

   Saçınızı düzenli olarak kestirin. 

Saç kestirmek saçınızın sağlıklı büyümesine yardımcı olur ve güçlendirir ve incelmesini önler. Saç dökülmesini engellemek için değil ancak saçın daha sağlıklı olması için saçların kestirilmesinin düzenli olarak yapılması önerilir. Saç kestirmek henüz dökülmemiş olan saçların daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. 

      Çok fazla güneşe maruz kalmayın.

Dışarı çıktığınızda güneşten gelen UV ışınları saçınızın esnekliliğini ve gücünü yok etmeye başlar. Uzun süre güneşte kalmak saç derinizi kurutur, kütikül ve saç lifinize zarar verebilir. Bu durum da saç dökümesine dolaylı yoldan neden olmaktadır. Bunun nedeni kırılgan saç tellerinin oluşmasıyla birlikte saç güçsüzleşir ve dökülmeye başlar. Açık renkli ve ince telli saçların güneşten daha fazla etkilendiği de unutulmamalıdır. 

     Sigara Kullanımı.

Sigara faktörü saç dökülmesine yatkın olan kişilerde hızlandırıcı etkiye sahiptir. Sigara kullanımı saçların büyüme sürecini kısıtlayan oksijen doygunluk seviyelerini etkiler. Tütün kullanımı saç kalitesini düşürerek dökülmeye yatkın hale gelmesine neden olabilir.

İletişime Geç
Merhabalar,

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?