Yaz saç bakımı dosyası: 5 adımda bakımı başlatın!

Yaza olan sevgimiz sorgulanmasın lütfen… Kış sezonunda gelsin diye dört gözle beklediğimiz sıcacık günlerin ruhumuzda ve bedenimizde yarattığı etkiler ‘genel’ olarak bize kendimizi çok iyi hissettiriyor. Ancak gül-diken misali güzellikleri kadar birtakım dezavantajları da yaşamış oluyoruz. Bronz tene ulaşmak için altında sereserpe yattığımız güneş, serinlemek için girdiğimiz ve çıkmak bilmediğimiz deniz- havuz bize çok iyi gelse de narin saçlarımıza pek de iyi davranmıyor. Hal böyle olunca iş başa düşüyor, saç bakım rutinlerinde daha dikkatli olmak şart hale geliyor! 

Saçınız sizi yaz sezonunun dezavantajlı etkileri nedeniyle biraz şaşırtabilir. “Aslında çok parlaktı saçlarım, kolay şekil alırdı…” deseniz bile yaz etkileri işleri biraz değiştirebilir. Çünkü güneşin ultraviyole ışınları yalnızca cildimizde hasar yaratmıyor. Saç dokusuna da zarar veriyor, saç gövdesinin yanmasına bile neden olabiliyor. Özellikle saçta yoğun kimyasal işlem mevcutsa… Saç rengi soluklaşmaya, canlılığını yitirmeye ve hızla elektriklenmeye başlıyor. Bunun yanı sıra bir de kırıklar her zamankinden fazla boy gösteriyor… Peki günlük hayatınızda saçınızı yazın etkilerinden korumak için saç bakımı konusunda neler neler yapabilirsiniz?

1. adım
Fazlalıklardan kurtulalım… 
Sağlıklı saçlara kavuşmak, saç bakımını daha da etkili hale getirmek için ‘sağlıklı’ adımlar atmak şart. İlk olarak taze ve canlı bir saç görünümü için saçınızdaki fazlalıklardan kurtulun. Bunun için İstanbul’daki adresiniz belli: Kaizen Nişantaşı ya da Göktürk şubemiz mesela 🙂 Fırsat bu fırsat kırıkları bahane ederek belki uzun zamandır kestirmek istediğiniz modeli de aradan çıkartırsınız. Nasılsa saçlar yaz sezonunda suyun etkisiyle beraber daha hızlı uzuyor!

2. adım

Aksesuar desteği

E hava güzel, dolanmaz mıyız dışarıda biraz? Ama bir şartla. Saçları güneşin UV ışınlarından korumak gerekiyor. Dışarıda geçirilecek zaman her zamankinden fazla ise rahat bir şapka ile önleminizi alabilirsiniz. 

3. adım

Acil yardım kiti
Nasıl ki cildimize SPF kremler uyguluyor, nemlendirme işlemleri uyguluyorsak aynısı saçlar için de geçerli olmalı. Plaj çantanızda cilt bakım ürünlerinin yanı sıra birkaç saç ürünü ile takımı tamamlayabilirsiniz. Örneğin, saçınızın rahat açılmasını sağlayan yağ ya da serum, besleyici nemlendirici spreyler ya da maskeler… 

4. Adım

Saç bakımında nemlendiricilerin gücü adına! 

Nem, her derde deva… Düzenli nemlenen saçlarınız bir o kadar az kırılacak, daha canlı gözükecek ve hacmi göz dolduracak! Ancak bu noktada saçınızın ihtiyacı olan şeyi ona verebilmeniz için doğru ürünler tercih etmek önemli. Saç tipinize uygun bir şampuan, krem, serum ya da maske serisi ile etkileyici saçlara sahip olmanızı sağlayacak bakımın en önemli adımlarından birini atmaya başlayabilirsiniz. Mesela Aveda Nutriplenish serisine göz atmaya ne dersiniz?  

5. Adım
Oluruna bırakalım, akışta kalalım mı?

Belki işiniz gereği belki de günlük tercihinize göre saçınıza genel olarak ısıl işlemler uyguluyor olabilirsiniz. Ancak her bedenin olduğu gibi saçların da dinlenmeyi, kendini bulmaya ve yenilenmeye ihtiyacı vardır. Buradan yola çıkarak kendi düzeninize göre ısıl işlemlere belirli aralıklarla minik molalar vermek saçınıza iyi gelecektir. Isıl işlem demişken ufak bir hatırlatma yapmak isteriz: saçınıza tuttuğunuz fönü saç ile direkt temas ettirmeden uygulayın. Yüksek ısıyla temas eden saç, hiç yoktan yeni kırıklar edinmenize neden olacaktır… Kai

İletişime Geç
Merhabalar,

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?