20’lere yolculuk…

Öyle günlerdeyiz ki geçmişimizden kalan en önemli değerlerimizden biri olan cumhuriyeti her dakika her saniye konuşmak istiyoruz. Baktığımız her yerde cumhuriyet coşkusunu görüyor, en güzel cümlelerimizi ilelebet yaşatacağımız cumhuriyet için kuruyoruz. Çünkü 100. yıl her şekilde, her alanda konuşulmayı, kutlanmayı hak ediyor… O halde biz de kendi alanımızda geçmişe minik bir yolculuğa çıkabiliriz, hadi gelin biraz 1920’lere gidelim ve dönemin saç-makyaj stillerini inceleyelim! 

Dönemin makyaj temelleri…

Şu sıralar katılmayı düşündüğünüz bir balo ya da kostüm partisi var ise kendinizi cumhuriyet döneminin klas ve asil dokunuşlarıyla donatabilirsiniz. 1920’lerin en tanımlayıcı makyaj görünümünü ele alalım.. Dikkati en çok gül rengi yanaklar, koyu kırmızı dudaklar ve çarpıcı biçimde kavisli kaşlarla süper güçlü dumanlı gözler çekiyor! Ayrıca mat görünümlü cilt dokusuna eşlik eden siyah göz dokunuşları ile iddialı, biraz sert mizaçlı ve cesur bir kadın imajı çiziliyor.  

Dudakları yeniden yaratmak için rujunuza pürüzsüz bir taban kazandırmak amacıyla dudaklarınızı fondöten veya kapatıcıyla kapatarak başlamalısınız. Daha sonra devam etmenin en iyi yolu, dudak şeklinizi takip ederek hafif vuruşlarla üst dudağınızdaki kıvrımı vurgulayarak dudaklarınızı koyu renkli bir dudak kalemi ile astarlamak. Bundan sonra dudaklarınızı benzer bir renkle doldurun ve hazır olun. 20’li yılların en iyi geri dönüşünü elde etmek için koyu kırmızı tonlara sadık kalabilirsiniz, çünkü bu on yılda koyu kırmızı dudaklar mevcut tek renkti! 

Kaşlar çarpıcı biçimde koyu renkli, kavisli ve şu anda yaptığımızdan çok daha inceydi. 20’li yaşların görünümünü elde etmek için: koyu kahverengi veya siyah alın ve kaşınızı koyulaştırın. Kaş kalemi ile kaşlarınızı hafifçe aşağı doğru çevirerek gerçekten ince ve kavisli bir kaş oluşturmaya çalışın. Ekstra uzun görünmeleri için uçlarını uzatın.

1920’lerdeki göz makyajı “süper” dumanlıydı, bu da sadece lekeli koyu bir kalemle kullanıma hazır olacağınız anlamına geliyordu. Veya bunu baz olarak kullanarak daha açık gri bir tonla başlayabilir ve ardından göz kapaklarınıza koyu bir göz farı uygulayabilirsiniz. Ne kadar dramatik olursa o kadar iyi! Üstüne üstlük, göz çevrenize, özellikle de üst dudağınıza siyah bir eyeliner sürün ve kirpiklerinizi kıvırın veya gözlerinizi daha da öne çıkarmak için takma kirpikler kullanın.

Bir de dudak konusu var tabi… Kalp şeklini andıran üst ve ince kalan alt dudak! Sonuç olarak daha yuvarlak bir dudak görünümü ortaya çıkıyor. Bu kimisine göre biraz ürkütücü olabilir ancak kalp şekline benzeyen üst dudakların çok sevgi dolu olduğu kesin!  🙂  

1920’lerde saç…

Döneme ait pek çok farklı saç modeli vardı ama en popüler olanları düz bob’lar veya parmak dalgalarıydı.

Parmak dalgalı saç stilini oluşturmak ve saçınızı yerinde tutmak için çok sayıda saç spreyi ve iğneye ihtiyacınız var. Saçlarınız uzunsa, ensenizden bir topuz yaparak başlayın. Bu topuz merkezin biraz dışında olmalı ancak üzerinde daha fazla saç bulunan tarafta topuzun bir kısmını dışarıda bırakın. 

Şimdi işin zor kısmı geliyor, hazır mısınız?

Topuzda bıraktığınız saçları ve düzleştiriciyi alın ve ütünüzü bu parçanın üzerine bastırarak başlayın ve küçük bir dalga oluşturmak için dışarı doğru yarım dönüş yapın. Birkaç dakika basılı tutun ve ardından bu işlemi tekrar yapmak için biraz aşağı doğru hareket ettirin. Bu sefer içe doğru yarım dönüş yapın. Bunu, bıraktığınız parçayı tamamlayana kadar yapın. Şimdi tokaları alın ve dalgalı saçlarınızı yüzünüzün yan tarafına sabitleyin, saç spreyi ile sabitleyin! Görünümünüzü tamamlamak için 1920’lerden kalma bir saç bandı veya dönemin tipik saç aksesuarlarını ekleyebilirsiniz!

İletişime Geç
Merhabalar,

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?