Mezoterapi Uygulaması: Uzm. Dr. Özben Oran kaizentr’de anlatıyor.

Mezoterapi; Latince “meso=orta” ”terapi= tedavi” kelimelerinden türeyen, “orta tedavi” anlamına gelen,mikroenjeksiyon tekniği ile uygulanan bir tedavi şeklidir.

Cildin orta tabakasına, mikroiğneler yardımı ile cildin ihtiyacı olan aminoasit, mineral, enzim ve vitaminlerin bazen tek başına bazen de karışım olarak enjekte edilmesi işlemine mezoterapi denilmektedir.

Hastanın ihtiyacına, hastalığın bölgesine, büyüklüğüne göre uygulama şekli, dozu ve içeriği değişmektedir. Doktor muayenesi ile ihtiyaç belirlenip tedavi protokolü çıkartılır.

Mezoterapi Uygulama Alanları

— Cilt mezoterapisi
— Boyun-dekolte mezoterapisi
— Göz altı-göz çevresi mezoterapisi — Saç mezoterapisi
— Bölgesel İncelme-Selülit
— Ağrı mezoterapisi

Mezoterapi Kimlere Uygulamaz?

Hamileler, emzirenler, yeni geçirilmiş felç öyküsü olanlar, ciddi kardiyovasküler hastalığı olanlar, kontrolsüz şeker hastalığı olanlar, kan sulandırıcı ilaç kullanılmasını gerektiren hastalığı olanlar ile şiddetli kalp , böbrek ve karaciğer hastalığı olanlara uygulanması önerilmez.

Cilt Mezoterapisi Nedir?

Yaşlanma, yaşamın doğal bir sürecidir. Ancak yapısal, genetik, çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıkları yaşlanmanın sürecini etkileyen önemli unsurlardır. Kırışıklık, cildin yaşlanmasının en belirgin göstergesidir.

Yüz mezoterapisi (mezolift) yönteminde cildi yenileyen hyaluronik asit, antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler cildin ihtiyacına göre, derin dermis veya yüzeyel dermis tabakalarına mikroiğneler yardımıyla uygulanır. Uygulanan ürünler karışım şeklinde olabileceği gibi sadece tek bileşenden de oluşabilir. Uygulanacak ilaç ve karışımlar, bölgeye ve rahatsızlığa bağlı olarak değişebildiği gibi kişiye göre de farklılık gösterir. Bu faydalı maddelerin direkt cilde verilmesi ve cildin uyarılması, cildin kolajen ve elastin üretimini arttırır, ciltte nemlenme artar ve cilt yenilenir. Mezoterapi tedavisine yanıt; kişiye, problemin boyutuna, hastanın yaşına,cilt yapısına, beslenme alışkanlıkları ve yaşam stiline göre değişiklik gösterir. Mezoterapi için önerilen seans sayısı 2hafta aralıklarla 4-6 seans şeklindedir.
Mezoterapi uygulaması sonrası hafif ağrı, şişlik, kızarıklık, yanma, kaşıntı, morluk, ödem, allerjik reaksiyon meydana gelebilir. Genelde ciddi problem yaratmayan bu durumlar 1-2 gün içerisinde düzelir. Mİnimal yan etki sayesinde birçok kişinin tercih ettiği bu tedavi yönteminde uygulama yapılan bölgenin hijyeninin korunması büyük önem taşır.

Uygulama öncesi dikkat edilmesi gerekenler:

– Alkollü içecek tüketilmemesi
– Uygulama öncesi kan sulandırıcı ilaç, aspirin, yeşil çay, ginko biloba, non-steroid antiinflamatuar ilaç kullanılmaması

Uygulama sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

– Uygulama alanına temas edilmemesi
– 24 saat süre ile makyaj ürünü kullanılmaması
– Uygulamadan sonra 1gün süre ile duş, sıcak banyo, saunadan kaçınılması
– Uygulama günü güneşten korunulması (sonraki günler de dahil güneş koruyucu önerilir) – Uygulama sonrası doktorun önerilerine dikkat edilmesi

Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç dökülmeleri herhangi bir hastalığa, ilaçlara, strese ve genetik özelliklere bağlı olabilir. Eğer hastalığa bağlı ise mevcut hastalığın tedavisi ile saç dökülmeleri kontrol altına alınabilir . Tüm saç

ökülmesi tiplerinde mezoterapi yöntemleri uygulanabilir, diğer tedavi yöntemleri ile kombine edilebilir. Mezoterapi ile saçı besleyecek vitamin kompleksleri ufak dozlar halinde deri içi enjeksiyonlarla saç köklerine verilir, böylece hücresel metabolizma uyarılarak saç köklerinin beslenmesi düzenlenir. – Saç dökülmesi azalır.
– Daha parlak ve hacimli bir saç elde edilir.
– Kıl kökleri beslenir.

Seanslar kişiye göre değişmekle birlikte, ayda 2-3 seans ile başlanıp ayda 1 seans idame tedavisi seklinde önerilir. Alınan yanıta göre tedavi süresi belirlenir.

Ağrı Mezoterapisi Nedir?

Migren, bel-sırt- boyun gibi ağrıların yanısıra omuz-diz gibi eklem ağrıları için de mezoterapi uygulanabilmektedir.

PRP Tedavisi Nedir?

PRP (Platelet rich plasma); kişinin vücudundan küçük bir miktar kan alındıktan sonra kanın özel bir işlem ile plazmasının ayrıştırılarak, vücuda enjeksiyon yoluyla geri verilmesi işlemidir. Elde edilen plazma, “platelet” denilen hücrelerden oldukça zengindir. Vücuttaki temel görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olan plateletler, içerdikleri büyüme faktörleri sayesinde saç dökülmesinden, cilt gençleştirmeye, yara iyileşmesine, ağrı tedavisinden, ortopedik pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Ortalama 2-4 hafta aralıklarla 3-4 seans şeklinde uygulanır. Kişinin ihtiyacına göre mezoterapi ile kombine edilerek uygulanabilir. PRP kürü tamamlandıktan sonra yılda 1-2 kez idame tedavisi önerilir. PRP’nin cilt uygulamalarında ilk seanslardan itibaren cildin kuru ve mat görünümünde düzelme gözlenir. Saç uygulamalarında da 2-3 seans sonra saç dökülmesinde azalma gibi yanıtlar alınmaya başlar. Takip eden uygulamalar ile uygulama bölgesindeki etkilerde artma gözlenir.

Kişinin kendi kanından hazırlandığı için yan etki ihtimali minimal olup, uygun şartlarda hekim tarafından uygulanması sebebiyle son derece güvenilirdir.

SELÜLİT MEZOTERAPİSİ

Uygun ilaç karışımlarının, tedavi edilmesi istenilen bölgeye enjeksiyon yöntemi ile verilmesi işlemine mezoterapi denir.  Selülit, cilt altı bağ dokusunda oluşan yağlanmanın da eşlik ettiği bir problemdir.

Selülit tedavisinde mezoterapi tek başına yapılabildiği gibi diğer tedavi yöntemleri ile de kombine edilebilir. Böylece uygulama yapılan bölgede yağ hücrelerinin yıkımı tetiklenir, depolanması azaltılır. 

En etkin sonuç;  uygulanan tedavi ile eşzamanlı olarak bol su içilmesi, sağlıklı beslenme, kafeinden sakınma ve egzersiz ile elde edilir. 

Hastaya göre değişmekle birlikte, önerilen tedavi 2 hafta ara ile 3-4 seans ve 3ay boyunca ayda 1 uygulama şeklindedir.

BÖLGESEL İNCELME

Uygun ilaç karışımlarının, tedavi edilmesi istenilen bölgeye enjeksiyon yöntemi ile verilmesi işlemine mezoterapi denir.  Mezoterap; gıdı, basen, iç bacak ve karın çevresi gibi yağlanma bölgeleri için tek başına uygulanabilmekle birlikte diğer tedavi yöntemleri ile kombine de edilebilir. Böylece uygulama yapılan bölgede yağ hücrelerinin yıkımı tetiklenir, depolanması azaltılır.

En etkin sonuç,  uygulanan tedavi ile eşzamanlı olarak hastanın beslenme programına uyumu ve egzersiz ile elde edilir.

Hastaya göre değişmekle birlikte, tedaviye uyum sağlamak koşulu ile tek seansla bile gözle görülür düzelme elde edilmektedir. Ancak yine de önerilen tedavi; 2-3 hafta ara ile 3-4 seans ve ardından 3 ay boyunca ayda 1 yapılan idame uygulama şeklindedir.

İletişime Geç
Merhabalar,

Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?